با پیشرفت زوال عقل، ممکن است فرد برای فعالیت‌های روزمره مانند لباس پوشیدن به کمک بیشتری نیاز داشته باشد. ما 10 ایده را به اشتراک می‌گذاریم که می‌تواند به آسان‌تر شدن لباس پوشیدن، در عین حفظ حق انتخاب و هویت شخصی فرد کمک کند.

لباس پوشیدن یک فعالیت روزانه بسیار شخصی است و انتخاب لباسی که می‌پوشیم اغلب بیانگر هویت ماست. افراد مبتلا به زوال عقل با گذشت زمان به طور فزاینده‌ای به کمک بیشتری نیاز دارند، اما مهم است که به آنها کمک کنیم تا زمانی که می‌توانند خودشان انتخاب‌های خود را انجام دهند.

راه‌های زیادی برای لباس پوشیدن وجود دارد – برخی افراد ممکن است فقط به زمان بیشتری نیاز داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است برچسب‌ها یا وسایل کمکی دیداری را مفید بدانند. اگر شخصی نیاز به کمک دارد، مهم است که آن را به دقت و با حساسیت ارائه دهید.

در اینجا نکات مهمی در مورد اینکه چگونه می‌توانید لباس پوشیدن را به تجربه‌ای راحت و لذت بخش برای افراد مبتلا به دمانس تبدیل کرده و حس آزادی و استقلال آنها را تقویت کنید، آورده شده است.

 

چگونه لباس پوشیدن را برای افراد مبتلا به زوال عقل آسان کنیم؟

  1. روی لباس‌ها برچسب بزنید

یک راه آسان برای کمک به فرد مبتلا به زوال عقل در هنگام لباس پوشیدن، اضافه کردن علائم راهنما به کمد لباس‌ها و کشوها است. از ترکیبی از کلمات و تصاویر استفاده کنید تا برچسب‌ها واضح و قابل فهم باشند.

 

  1. لباس‌ها را پهن کنید

یک دست لباس کامل را به ترتیبی که قرار است فرد بپوشد، روی یک پس زمینه ساده بچینید. به عنوان مثال، با لباس زیر و جوراب شروع کنید، سپس یک پیراهن و شلوار، یک کمربند و در نهایت کت یا ژاکت کش باف پشمی. مطمئن شوید که لباس‌های داخل بیرون نیستند و همه دکمه‌ها و زیپ‌ها باز شده‌اند. اگر فرد به کمک نیاز دارد، به آرامی لباس بعدی را برای پوشیدن به او نشان دهید یا مستقیما به او بدهید.

ارائه دستورالعمل‌های واضح و ساده زمانی که افراد مبتلا به دمانس گیج شده‌اند، مفید خواهند بود، به عنوان مثال «بازوی خود را در آستین بگذارید» یا «پای خود را از میان ساق شلوار رد کنید». سعی کنید اگر شخص اشتباه می‌کند، نگران نباشید. اگر آن موقعیت برای شوخی کردن مناسب است، راهی برای خندیدن در مورد موقعیت پیدا کنید و به آنها کمک کنید تا آن را اصلاح کنند.

 

  1. گزینه‌ها را کاهش دهید

هر روز انتخاب لباس، یک انتخاب شخصی کوچک اما مهم است. دادن حق انتخاب به فرد مبتلا به زوال عقل می‌تواند به او کمک کند احساس استقلال و اعتماد به نفس کند. با این حال، انتخاب بیش از حد می‌تواند طاقت فرسا باشد. اگر فرد نامطمئن یا گیج به نظر می‌رسد، سعی کنید تعداد گزینه‌ها را به چند مورد دلخواه کاهش دهید. لباس مورد علاقه فرد را در جایی نگهداری کنید که به راحتی در دسترس باشد.

  1. آهسته کار کنید

دادن زمان کافی به فرد مبتلا به دمانس برای لباس پوشیدن می‌تواند تجربه‌ای راحت‌تر و آرامش بخش‌تر برای همه افراد درگیر ایجاد کند. شتابزدگی فرد در طی مراحل می‌تواند باعث پریشانی و اضطراب شود، بنابراین سرعت خود را آهسته و ثابت نگه دارید.

 

  1. موارد غیرعادی‌ را بپذیرید

اگر فردی لباس‌های عجیب یا غیرعادی انتخاب می‌کند، به او احترام بگذارید. مهم است که به آنها اجازه دهید خودشان تصمیم بگیرند، تا زمانی که انتخاب‌شان آسیب زننده نباشد. مثلا پوشیدن کت در یک روز گرم یا پوشیدن شلوار در رختخواب. اگر لباس‌های مشکل‌ساز وجود دارد – مثلاً یک لباس بلند یا کت که می‌تواند برای فرد خطرناک باشد – ممکن است ایده خوبی باشد که این لباس‌ها را در جایی دور از دید نگهداری کنید.

 

  1. یک کمک دیداری را امتحان کنید

هرکسی سلیقه‌ی متفاوتی دارد، بنابراین هرگز تصور نکنید که می‌دانید دوست دارند چه لباسی بپوشند، یا چگونه موهایشان را آرایش ‌کنند. نگه داشتن عکس‌هایی از اینکه چگونه به نظر می‌رسند می‌تواند به آسان‌تر شدن روند آماده شدن کمک کند.

 

  1. به لایه بندی فکر کنید

انطباق چند لایه لباس نازک در طول روز بسیار راحت‌تر از یک یا دو لایه ضخیم است که نمی‌توان آنها را از تن در آورد. به این ترتیب، اگر هوا بیش از حد گرم است، می‌توان یک لایه از لباس‌های فرد را درآورد. یا اگر خیلی سرد است، لباس دیگری را می‌توان اضافه کرد.

 

  1. لباس‌ها را مرتب عوض کنید

تعویض مرتب لباس‌ها، به خصوص اگر کثیف باشد، مهم است. با این حال، فردی که مبتلا به زوال عقل است، ممکن است در برابر این تغییر مقاوم باشد. اگر تمایلی به تعویض ندارند، هنگام حمام کردن، لباس‌ها را با لباس‌های تازه عوض کنید، یا به آنها بگویید که دوست دارید آنها را با لباسی جذاب و تمیز ببینید. همه عادت ندارند هر روز لباس خود را عوض کنند. این نکته باید رعایت شود، تا زمانی که لباس آنها از نظر بهداشتی مسئله‌ای ندارد یا خطری ایجاد نمی‌کند.

 

  1. محیط راحتی ایجاد کنید

لباس پوشیدن روزانه می‌تواند یک تجربه لذت بخش باشد، اگر همه ی شرایط مناسب باشد. به محیط اطراف فکر کنید. آیا اتاق به اندازه کافی گرم است؟ آیا باید چراغ را روشن کنید یا پرده‌ها را بکشید؟ از آنها بپرسید که آیا دوست دارند از قبل به توالت بروند. ملاحظات کوچک می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

 

  1. سعی کنید با هم خرید کنید

هنگام خرید لباس‌های جدید، ایده خوبی است که فکر کنید که چقدر ممکن است کاربردی باشند. به دنبال لباس‌هایی باشید که پوشیدن یا درآوردن آن‌ها آسان باشد، مانند شلوار بدون بست و کمربند کش دار، یا تاپ‌هایی که به جای رفتن روی سر فرد، با نوار چسب بسته می‌شوند.

در حالی که ممکن است داشتن تعداد زیادی اقلام جدید برای پوشیدن خوب باشد، فردی که مبتلا به زوال عقل است ممکن است آنها را به عنوان اجناس خودش نشناسد و از پوشیدن آنها امتناع کند. انتخاب چند مورد از اجناس مورد علاقه‌ای که اغلب می‌پوشند می‌تواند به آنها کمک کند که درباره انتخاب خود اطمینان داشته باشند و هنگام لباس پوشیدن احساس راحتی کنند.

 

منبع

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای اطلاع از جدیدترین
مسابقه ها وارد
اینستاگرام چلچلی شوید