تشخیص زوال عقل می‌تواند به شما درک بهتری از وضعیت و آنچه انتظار دارید پیش بیاید، بدهد. تشخیص به موقع می‌تواند به شما در تصمیم گیری‌های مهم در مورد درمان، حمایت و مراقبت کمک کند.

ممکن است برای مدتی با مشکلات حافظه یا علائم دیگر زندگی کرده باشید. مشکلات شما احتمالاً به تدریج ایجاد شده است، بنابراین تشخیص آن دشوارتر خواهد بود. اغلب، دوستان نزدیک و اقوام، قبل از خود ما تغییرات ما را تشخیص می‌دهند.

اگر اخیراً از تغییرات آگاه شده‌اید، ممکن است احساس کنید که علائم شما هنوز «به اندازه کافی بد» نیستند.

ممکن است از این که تشخیص چه خواهد بود وحشت داشته باشید یا فکر کنید تشخیص دادن، به کاهش مشکلات شما کمک نمی‌کند. اما مشکلات شما ارزش بررسی دارد – شما شایسته دانستن آنچه پشت آنهاست، هستید و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی برای حمایت از شما وجود دارند.

در ابتدا، تصمیم گیری برای صحبت با پزشک عمومی یک گام مثبت و مهم است.

چرا باید با پزشک عمومی صحبت کنم؟

در یک نظرسنجی از جامعه مبتلایان به آلزایمر، از هر پنج نفر فرد مبتلا به زوال عقل سه نفر آرزو می‌کردند که بیماری‌شان زودتر تشخیص داده می‌شد. دلایل مهمی وجود دارد که اگر نمی‌خواهید با پزشک عمومی صحبت کنید، ممکن است شما را به این کار ترغیب کند.

علائم زوال عقل بخشی طبیعی از افزایش سن نیست. زوال عقل ناشی از بیماری‌های مغز است. اگر نگران تغییراتی در توانایی‌های معمول خود هستید که بر زندگی روزمره‌تان تأثیر می‌گذارد، نباید این را به‌عنوان نشانه طبیعی پیری بپذیرید.

تجربه هر کس از زوال عقل متفاوت است. علائم مختلفی از زوال عقل وجود دارد. این عارضه هر فرد را به صورت متفاوتی تحت تاثیر قرار می‌دهد و علائم در طول زمان تغییر می‌کنند. افراد جوان‌تر نیز ممکن است دچار زوال عقل شوند. بسیاری از مردم زوال عقل را چیزی می‌دانند که فقط افراد مسن به آن مبتلا هستند. اما دمانس افراد را در اواسط زندگی نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. حدود 1 نفر از هر 20 نفر فرد مبتلا به زوال عقل، جوان‌تر از 65 سال هستند. بنابراین مهم است که افراد در هر سنی در صورت بروز مشکل به دنبال دریافت کمک پزشکی باشند.

ممکن است زوال عقل نباشد!

دلایل زیادی برای علائمی وجود دارد که شبیه زوال عقل هستند. این موارد شامل بسیاری از شرایط قابل درمان است، مانند:

افسردگی یا اضطراب

عوارض جانبی دارو

مشکلات بینایی یا شنوایی

عفونت قفسه سینه یا مجاری ادراری

یبوست شدید

مشکلات تیروئید

مشکلات خواب

کمبود آهن و ویتامین

شرایط دیگری نیز وجود دارد که بر حافظه و تفکر تأثیر می‌گذارد که با زوال عقل متفاوت است و با حمایت مناسب می‌تواند بهبود یابد. اغلب، این حالت ترکیبی از چیزهایی است که باعث علائم می‌شود. مراجعه به پزشک عمومی می‌تواند به شما کمک کند تا درمان مورد نیاز خود را دریافت کنید و احساس بهتری داشته باشید.

مزایای تشخیص زوال عقل

اگر مبتلا به زوال عقل هستید، تشخیص در مراحل اولیه به شما فرصتی می‌دهد تا خود را تطبیق دهید و چیزهایی را که نیاز دارید به دست آورید، مانند:

دسترسی به پشتیبانی

هنوز هیچ درمانی برای بیماری‌هایی که باعث زوال عقل می‌شوند، وجود ندارد. اما حمایت‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا به بهترین شکل ممکن زندگی کنید. گذراندن فرایند تشخیص باید به شما اطلاع دهد که چه نوع زوال عقلی دارید. علاوه بر اینکه به شما کمک می‌کند برای آینده برنامه ریزی کنید (مانند تنظیم وکالت‌نامه و دسترسی به درمان‌ها و گروه‌های حمایتی)، ممکن است به معنی دسترسی به داروهایی باشد که می‌توانند به شما در مدیریت و کنترل علائم کمک کنند.

پیشنهاد مزایا و حمایت‌ها

تشخیص زوال عقل به این معنی است که طبق قانون از تبعیض (در صورت رفتار ناعادلانه) در محل کار محافظت می‌شوید. همچنین می‌تواند به شما امکان دسترسی به مزایای مالی را بدهد.

اطلاعاتی که به مردم کمک می‌کند بفهمند که شما از چه چیزی رنج می‌برید.

زوال عقل می‌تواند باعث تغییراتی در خلق و خو و رفتار شما شود. اگر احساس ضعف می‌کنید، به راحتی تحریک می‌شوید، یا به گونه‌ای متفاوت عمل می‌کنید، تشخیص می‌تواند به افراد کمک کند تا بفهمند با چه چیزی سر و کار دارید. آنها ممکن است بهتر بتوانند از شما حمایت کنند.

ممکن است نگران باشید که اگر مردم بدانند که شما زوال عقل دارید، شما را متفاوت ببینند. این می‌تواند به ویژه در جوامعی که شرایطی مانند زوال عقل به خوبی درک یا پذیرفته نشده‌اند، سخت باشد.

 

به یاد داشته باشید که این تصمیم شماست که در مورد هر تشخیصی که دارید، به چه کسی بگویید و چه زمانی و چگونه به آنها بگویید.

 

منبع

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای اطلاع از جدیدترین
مسابقه ها وارد
اینستاگرام چلچلی شوید