این مقاله شامل نکات کاربردی برای حمایت از افراد مبتلا به ضعف حافظه است. راه‌های عملی زیادی وجود دارد که می‌توانید از یک فرد مبتلا به زوال عقل  حمایت کنید. توصیه‌های ما را در مورد برخی از رایج ترین مشکلات حافظه بخوانید.

 

مشکلات رایج حافظه و راهکارهایی برای کمک به شما

 • فراموش کردن مکالمات یا رویدادهای اخیر
 • فراموش کردن نام‌ها یا کلمات
 • داشتن مشکلاتی در انجام کارهای روزمره
 • گم شدن بیرون از خانه
 • گم شدن در خانه
 • فراموش کردن رویدادهای آینده
 • تقلا برای تشخیص چهره‌ها
 • فراموشی باورها و جنبه‌های هویت

 

 1. فراموش کردن مکالمات یا رویدادهای اخیر

افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است به سختی مکالمات و رویدادهای اخیر را به خاطر بیاورند، حتی در مراحل اولیه ابتلا به زوال عقل. به دلیل آسیبی که باعث زوال عقل فرد می‌شود، ممکن است مغز افراد، اطلاعات مربوط به خاطرات را ذخیره نکرده باشد. این بدان معنی است که آنها نمی‌توانند خاطره رویدادهای قبلی را به‌یاد آورند، زیرا ممکن است آن خاطره را در ذهن نداشته باشند.

 

چگونه می‌توانید کمک کنید؟

تصاویر و توضیحات نوشته شده می‌توانند تاریخچه مفیدی از اتفاقات رخ داده باشند. فرد را تشویق کنید که از یک دفتر خاطرات، سررسید یا تقویم برای ضبط رویدادها و مکالمات استفاده کند.

به سوالات افراد مبتلا به دمانس پاسخ‌های ساده بدهید و در صورت نیاز، پاسخ‌ها را تکرار کنید. همچنین می‌توانید پاسخ را یادداشت کنید تا فرد یادداشتی از آن داشته باشد. گفتن اینکه آنها قبلاً اطلاعات را شنیده اند، کمکی نمی‌کند.

اگر فرد نمی‌تواند به خاطر بیاورد که کاری را انجام داده است یا نه، سعی کنید در زمینه پاسخ، راهنمایی‌های غیر مستقیم به فرد ارائه دهید. به عنوان مثال، به جای اینکه «صبحانه خورده‌اید» باید بگویید « مدتی است که صبحانه خورده‌اید، آیا گرسنه هستید؟»

 

 1. فراموش کردن نام‌ها و کلمات

افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است در یافتن کلمه مناسب در یک مکالمه مشکل داشته باشند. آنها ممکن است یک کلمه را با کلمه دیگر اشتباه بگیرند یا معنی برخی کلمات را فراموش کنند.

آنها همچنین ممکن است نام دوستان یا اعضای خانواده را که برای مدت طولانی می‌شناسند و با آنها ارتباط نزدیکی دارند، فراموش کنند.

 

چگونه می‌توانید کمک کنید؟

اگر فرد در تلاش برای یافتن کلمه‌ای است، به او زمان کافی بدهید تا آنچه را که می‌خواهد بگوید، بیان کند. احساس تحت فشار بودن می‌تواند کار را برای آنها دشوارتر کند.

اگر مطمئن نیستید که آن شخص می‌خواهد به شما چه بگوید، زمینه صحبت‌های او را در نظر بگیرید. این ممکن است به شما سرنخ‌هایی در مورد کلمه‌ای که به دنبال آن هستند، بدهد.

اگر فرد کلمه‌ای را که استفاده می‌کنید، متوجه نمی‌شود، سعی کنید از اعلان‌ها، نشانه‌ها و زمینه برای کمک به نام‌گذاری موارد استفاده کنید. فرد ممکن است یک شی و اینکه برای چه چیزی استفاده می‌شود را تشخیص دهد، حتی اگر به خاطر نیاورد که نام آن چیست.

اگر آن شخص در به خاطر سپردن نام کسی تلاش می‌کند، سعی کنید راه‌های زیرکانه‌ای را بیابید تا به او یادآوری کنید. بدون اینکه تاکید کنید که فراموش کرده است – به عنوان مثال، “این دوست شما، النا است”.

استفاده از «کتاب خاطره» یا «جعبه حافظه» با عکس‌ها و اطلاعات مختصر در مورد افراد (مانند نام آن‌ها و داستان نحوه شناخت آن‌ها) را در نظر بگیرید. فرد مبتلا به زوال عقل در صورت تمایل می‌تواند به این وسایل مراجعه کند.

 

 1. داشتن مشکل در کارهای روزمره

با پیشرفت زوال عقل، فرد در انجام کارهای روزانه با مشکلات بیشتری مواجه می‌شود، به خصوص آنهایی که شامل انجام مجموعه‌ای از مراحل مانند لباس پوشیدن یا تهیه یک فنجان چای است. آنها ممکن است ترتیب مراحلی را که باید دنبال کنند به خاطر نداشته باشند. حمایت از آنها برای انجام هر چه بیشتر کارهای روزمره توسط خودشان، تا زمانی که می‌توانند، بسیار مهم است.

 

چگونه می‌توانید کمک کنید؟

با تقسیم کردن کارهای روزمره به مراحل کوچکتر و ساده‌تر، به فرد کمک کنید تا وظایف خود را انجام دهد. می‌توانید با نوشتن دستورالعمل‌های کوتاه و قرار دادن آنها در خانه به فرد کمک کنید.

زمانی از روز را در نظر بگیرید که فرد معمولاً توانایی بیشتری برای تمرکز دارد و سعی کنید وظایف را در این زمان‌ها برنامه ریزی کنید.

اطمینان حاصل کنید مواردی که فرد به طور منظم از آنها استفاده می‌کند، به وضوح برای او قابل مشاهده باشد. با گذاشتن وسایلی که فرد به آن نیاز دارد، کارها را آسان‌تر کنید – برای مثال، چای کیسه‌ای و یک لیوان را در نزدیکی کتری قرار دهید.

از یادآوری‌هایی مانند یادداشت‌های چسبنده یا تقویم دیواری برای کارهای روزمره استفاده کنید. یادآورهای دائمی بیشتری را برای کارهای معمولی تنظیم کنید – برای مثال، علامتی در کنار درب ورودی قرار دهید تا به فرد یادآوری کند که در صورت خروج از خانه، کلید و کیف پول خود را بردارد.

دستگاه‌های فناوری کمکی می‌توانند به افراد مبتلا به زوال عقل کمک کنند تا فعالیت‌های روزمره خود را مدیریت کنند – برای مثال، جعبه‌های قرص الکترونیکی می‌توانند به فرد یادآوری کنند که داروهای روزانه‌اش را مصرف کند. فناوری کمکی همچنین می‌تواند موجب کاهش خطر شوند – به عنوان مثال، با استفاده از شیرهای گاز و سنسورهای حساس به دود.

با یک کاردرمانگر صحبت کنید. آنها می‌توانند در مورد راهبردهای مقابله‌ای و وسایل مناسب برای کمک به کارهای روزمره مشاوره دهند.

 

 1. گم شدن در بیرون از خانه

یک فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است خانه را ترک کند و فراموش کند که کجا رفته یا چرا به آنجا رفته است. آنها همچنین ممکن است در شناخت محیط‌های آشنا مشکل داشته باشند و این می‌تواند منجر به گم شدن یا آسیب دیدن آنها شود.

 

چگونه می‌توانید کمک کنید؟

اگر فرد خانه‌ای قدیمی را به یاد می‌آورد که قبلاً در آن زندگی می‌کرده است، با او در مورد این خانه و معنای آن برای او صحبت کنید. این ممکن است به آنها کمک کند تا آن را در گذشته قرار دهند.

به فرد اطمینان دهید که اگر بخواهد به خانه برود در امنیت است و او را تشویق کنید تا در مورد احساسات خود صحبت کند. پرسیدن سوالاتی مانند “چه چیزی را در خانه خود دوست دارید؟” ممکن است به شما کمک کند تا بفهمید آنها برای احساس راحتی به چه چیزی نیاز دارند.

اطمینان حاصل کنید که اطراف فرد با وسایل آشنا احاطه شده باشد. این مسئله به او کمک می‌کند که احساس راحتی کند.

آدرس خانه فعلی را در جایی قابل مشاهده نگه دارید تا به فرد یادآوری شود که کجاست.

اگر فرد چیدمان خانه را فراموش کرد، سعی کنید تابلوهایی نصب کنید تا به او کمک کند حمام، آشپزخانه و سایر اتاق‌هایی را که مرتباً از آن استفاده می‌کند، پیدا کند.

برای راهنمایی‌های بیشتر در مورد تبدیل خانه به فضای بهتر برای افراد مبتلا به زوال عقل، اینجا کلیک کنید.

 

 1. فراموش کردن رویدادهای آینده

افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است رویدادهای آینده مانند قرار ملاقات‌ با پزشک، ملاقات‌ با دوستان و سالگردها را فراموش کنند. اگر همیشه در اطراف فرد نباشید تا به او یادآوری کنید، این می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.

 

چگونه می‌توانید کمک کنید؟

به این فکر کنید که شخص چگونه رویدادهای گذشته را به خاطر می‌آورد. استفاده از یک تکنیک مشابه احتمالاً بهتر از تلاش برای یادگیری یک روش جدید است.

به فرد کمک کنید تا از تقویم و ساعت برای یادآوری رویدادهای آینده استفاده کند. این موارد را در جایی قرار دهید که ببینند.

اگر شخصی یک تقویم آنلاین روی تلفن، رایانه لوحی یا رایانه خود دارد، یادآوری‌هایی را برای رویدادها و قرار ملاقات‌های آینده وارد کنید.

اگر کارت قرار ملاقات به فرد داده شد، آن را در جایی قرار دهید که فرد بتواند به راحتی آن را ببیند.

 

 1. تقلا برای تشخیص چهره‌ها

با پیشرفت زوال عقل، فرد ممکن است در تشخیص چهره‌های آشنا، از جمله شناخت خود، مشکل داشته باشد. عدم شناخت خود یا افراد اطرافشان می‌تواند باعث شود که احساس کنند مزاحمین در خانه شان وجود دارد.

 

چگونه می‌توانید کمک کنید؟

سعی کنید راه‌های هوشمندانه‌ای را بیابید تا به فرد نشانه‌ها یا یادآوری‌ها را بدون ذکر از دست دادن حافظه‌اش ارائه کنید – به عنوان مثال، “نوه ما بزرگ نشده ؟”

به فرد اطمینان دهید و سعی کنید احساس امنیت و راحتی در او ایجاد کنید. افراد مبتلا به دمانس اگر افراد را نشناسند، ممکن است احساس کنند که توسط غریبه‌ها احاطه شده‌اند و مضطرب می‌شوند.

سعی کنید اگر شما را به خاطر نمی‌آورند، به آنها نشان ندهید که از این مسئله ناراحت هستید. سعی کنید روی نحوه پاسخ آنها به شما در لحظه تمرکز کنید. حتی اگر به نظر نمی‌رسد شما را بشناسند، باز هم ممکن است به شما لبخند بزنند یا بخواهند با شما صحبت کنند.

ممکن است فرد مبتلا به زوال عقل همچنان بتواند صدای افراد یا بوی آنها را تشخیص دهد. شنیدن، صحبت کردن یا بوییدن عطر افراد ممکن است به فرد مبتلا به زوال عقل کمک کند تا آن شخص را بشناسد.

اگر کسی که از او مراقبت می‌کنید شما را نشناسد می‌تواند ناراحت کننده باشد. سعی کنید در مورد احساس خود با کسی که به او اعتماد دارید صحبت کنید.

 

 1. فراموشی باورها و جنبه‌های هویت

با پیشرفت زوال عقل فرد، ممکن است برخی از باورها یا جنبه‌هایی از هویت خود را که برایشان مهم بوده، فراموش کرده یا به اشتباه به خاطر بسپارند. این می‌تواند شامل باورها و اعمال مذهبی، جنبه‌های گرایش جنسی و هویت جنسی و انتخاب‌های غذایی، مانند گیاه‌خوار بودن باشد. سعی کنید از اطلاعاتی که در مورد شخص می‌دانید استفاده کنید و تا حد امکان به ترجیحات و اعتقادات او احترام بگذارید.

 

چگونه می‌توانید کمک کنید؟

اگر فرد فراموش کرده باشد که قبلاً از رژیم غذایی خاصی مانند گیاهخواری پیروی می‌کرده است، ممکن است اکنون بخواهد غذاهای خاصی را بخورد که قبلاً نمی‌خورد. تغییر در رژیم غذایی افراد می‌تواند بر سیستم گوارش آنها تأثیر بگذارد. در صورت امکان، قبل از اینکه فرد شروع به خوردن این غذاها کند، با یک متخصص تغذیه یا پزشک عمومی صحبت کنید. برای مشاوره بیشتر در این مورد به مطلب خوردن و آشامیدن مراجعه کنید.

اگر فرد جنبه‌هایی از ایمان خود را که قبلاً برایش مهم بود فراموش کرده است، به جنبه‌های دیگری از عبادت فکر کنید که ممکن است همچنان از آن لذت ببرد یا به آنها پاسخ دهد. به عنوان مثال، ممکن است همچنان از موسیقی و آهنگ‌های مذهبی لذت ببرند، یا با در دست گرفتن یا پوشیدن نمادهای اعتقادی خود احساس راحتی کنند.

 

منبع:

https://www.alzheimers.org.uk/about-dementia/symptoms-and-diagnosis/symptoms/memory-loss-support-tips#1

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای اطلاع از جدیدترین
مسابقه ها وارد
اینستاگرام چلچلی شوید