در ادامه مطلب انواع فراموشی، به علل پیدایش آنها خواهیم پرداخت.

 

علل فراموشی

فراموشی انواع مختلفی دارد که به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. ما در این مقاله، برخی از مهم‌ترین علل بروز فراموشی را شرح خواهیم داد:

 

زوال عقل

دانشمندان تصور می‌کنند مکان یک حافظه در مغز شما به سن یا قدمت آن بستگی دارد. برای از دست دادن خاطرات قدیمی، فرد باید زوال مغزی گسترده‌ای داشته باشد. این مسئله می‌تواند ناشی از بیماری آلزایمر یا سایر اشکال زوال عقل باشد. افراد مبتلا به زوال عقل معمولاً ابتدا خاطرات و رویدادهای اخیر خود را از دست می‌دهند و خاطرات قدیمی‌تر زمان طولانی‌تری حفظ می‌شوند.

 

در مورد علائم زوال عقل بیشتر بدانید.

 

آنوکسی(Anoxia)

کاهش سطح اکسیژن خون می‌تواند بر کل مغز شما تأثیر بگذارد و منجر به از دست دادن حافظه شود، این حالت آنوکسی نامیده می‌شود. اگر آنوکسی به اندازه کافی شدید نباشد که باعث آسیب مغزی شود، ممکن است موجب از دست دادن حافظه بصورت موقتی شود.

 

آسیب به هیپوکامپ

هیپوکامپ بخشی از مغز و سیستم لیمبیک است که مسئول حافظه و یادگیری است. فعالیت‌های هیپوکامپ شامل: تشکیل خاطرات، سازماندهی خاطرات و در صورت نیاز بازیابی آنها است. سلول‌های هیپوکامپ از پرکارترین و شکننده‌ترین سلول‌های مغز هستند. آنها به راحتی توسط بی اکسیژنی و سایر عوامل تهدید‌ کننده مانند سموم مختل می‌شوند. هنگامی که هیپوکامپ شما آسیب دیده باشد، در ایجاد خاطرات جدید مشکل خواهید داشت. اگر هیپوکامپ شما در هر دو نیمکره مغز آسیب ببیند، ممکن است به فراموشی کامل پیش‌گستر مبتلا شوید.

 

جراحت سر

صدمات ضربه‌ای به سر و همچنین سکته مغزی، تومورها و عفونت‌ها نیز می‌توانند باعث آسیب به مغز شوند. این آسیب می‌تواند شامل مشکلات دائمی حافظه باشد. ضربه مغزی می تواند بازیابی خاطراب پیشین را مختل کرده و در تشکیل خاطرات جدید مشکل ایجاد کند.

مصرف الکل

مصرف کوتاه مدت الکل می‌تواند باعث خاموشی حافظه شود. این یک شکل موقتی از فراموشی پیش‌گستر است. اختلال مصرف طولانی مدت الکل می‌تواند باعث سندرم ورنیکه-کورساکف (Wernicke-Korsakoff) شود؛ یک اختلال مغزی که منجر به از دست دادن تدریجی حافظه به دلیل کمبود ویتامینB1  (thiamine) می‌شود. اگر به این وضعیت مبتلا شوید، در ایجاد خاطرات جدید مشکل خواهید داشت، اما ممکن است از آن آگاه نباشید.

 

تروما یا استرس

تروما یا استرس شدید نیز می‌تواند باعث فراموشی تجزیه‌ای شود. با این وضعیت، ذهن شما افکار، احساسات یا اطلاعاتی را که قادر به کنترل آنها نیستید، رد می‌کند.

نوع خاصی از فراموشی تجزیه‌ای به نام فوگ تجزیه‌ای(dissociative fugue) می‌تواند منجر به سفر یا پرسه‌زدن‌های غیرمنتظره فرد شود. تروما همچنین می‌تواند منجر به فراموشی در مورد سایر جزئیات زندگی شما شود.

 

درمان تشنج الکتریکی یا الکتروشوک درمانی (ECT)

اگر برای افسردگی یا سایر مسائل روانپزشکی، درمان تشنج الکتریکی (ECT) دریافت می‌کنید، ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها قبل از درمان، فراموشی پس‌گستر را تجربه کنید. در این روش ممکن است فراموشی پیش‌گستر را نیز تجربه کنید، که معمولاً ظرف 4 هفته درمان برطرف می‌شود.

 

زنگ خطر برای فراموشی

  • اگر یکی از موارد زیر را تجربه کرده باشید، ممکن است بیشتر به فراموشی مبتلا شوید:
  • سابقه حملات میگرن
  • عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی مانند فشار خون بالا یا کلسترول بالا
  • آسیب مغزی یا جراحی
  • سکته
  • استرس عاطفی

 

عوارض فراموشی

افرادی که فراموشی حتی خفیف دارند ممکن است افت و کاهش کیفیت زندگی را تجربه کنند. ممکن است انجام کارهای روزانه و فعالیت‌های اجتماعی به دلیل دشواری یادآوری خاطرات قبلی و تشکیل خاطرات جدید چالش برانگیز باشد. در برخی موارد، خاطرات از دست رفته قابل بازیابی نیست و افراد مبتلا به فراموشی شدید ممکن است نیاز به نظارت شبانه روزی داشته باشند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای اطلاع از جدیدترین
مسابقه ها وارد
اینستاگرام چلچلی شوید