دمانس با اجسام لویی (DLB) نوعی زوال عقل است که توسط اجسام لویی ایجاد می‌شود که توده‌های پروتئینی در سلول‌های مغز هستند. در این مقاله می‌توانید درباره اینکه DLB چیست و چه کسی به این بیماری مبتلا می‌شود، بیشتر بخوانید.

زوال عقل با اجسام لوی چیست؟

زوال عقل ناشی از بیماری‌های مختلفی است که بر مغز تأثیر می‌گذارد. زوال عقل با بدن لویی – که همچنین به عنوان زوال عقل با اجسام لویی (DLB) شناخته می‌شود – توسط بیماری اجسام لویی ایجاد می‌شود.

در این بیماری، توده‌های کوچکی از پروتئین‌ها به نام اجسام لویی در سلول‌های عصبی مغز ظاهر می‌شوند. اجسام لویی به افتخار FH Lewy، پزشک آلمانی که اولین بار آن‌ها را شناسایی کرد، نامگذاری شده است.

اجسام لویی طیفی از علائم را ایجاد می‌کنند که برخی از آن‌ها با بیماری آلزایمر و برخی دیگر با بیماری پارکینسون مشترک است. به همین دلیل، DLB  اغلب به اشتباه تشخیص داده می‌شود. از هر ۱۰ نفر مبتلا به زوال عقل ۱ نفر DLB دارد.

چه چیزی باعث زوال عقل با اجسام لویی می‌شود؟

هنوز مشخص نیست که چرا اجسام لویی در مغز رشد می‌کنند یا دقیقاً چگونه باعث زوال عقل می‌شوند. اما می‌دانیم که بیماری اجسام لویی:

بسته به اینکه کدام بخش از مغز بیشترین میزان پروتئین‌های معیوب را دارد می‌تواند علائم مختلفی ایجاد کند.
سطح مواد شیمیایی مهم مورد نیاز برای ارسال پیام عصبی در مغز را کاهش می‌دهد.
اتصالات بین سلول‌های عصبی را از بین می‌برد و در نهایت باعث می‌شود این سلول‌ها از کار بیفتند.
معمولاً در طی یک دوره چندین ساله و زمانی که فرد به سن پیری نزدیک می‌شود، ایجاد می‌شود. اجسام لویی ممکن است برای مدت طولانی قبل از بروز علائم در مغز رشد کنند.
ابتلا به دمانس لویی بادی به این معنی نیست که زوال عقل فرد تنها به دلیل تجمع اجسام لوی در مغز او ایجاد می‌شود.

بسیاری از افراد مبتلا به DLB همچنین دارای پروتئین‌های دیگری هستند که باعث بیماری آلزایمر می‌شوند. این مشکل در افراد بالای ۸۰ سال شایع است. برای افراد مبتلا به DLB و آلزایمر، علائم زوال عقل اغلب شدیدتر است و سریعتر پیشرفت می‌کند.

بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون نیز به دلیل تجمع اجسام لویی در مغز ایجاد می‌شود. DLB علائم مشترک زیادی با بیماری پارکینسون دارد و هر دو مشکلات مشابهی ایجاد می‌کنند، به عنوان مثال:
مشکلات فکر کردن
مشکلات حرکتی
مشکلات خلقی
و مشکلاتی در کارکرد خوب بدن

در DLB، علائم زوال عقل قبل یا تقریباً همزمان با بروز مشکلات حرکتی در فرد شروع می‌شود. اما برای افراد مبتلا به بیماری پارکینسون، علائم زوال عقل اغلب سال‌ها پس از شروع مشکلات حرکتی ایجاد می‌شود.

چه کسانی با اجسام لوی دچار زوال عقل می‌شوند؟

حدود ۵ درصد از افراد با تشخیص زوال عقل به عنوان مبتلا به DLB ثبت شده‌اند، اما شواهد خوبی وجود دارد که نشان می‌دهد این بیماری کمتر تشخیص داده شده است. دانشمندان فکر می‌کنند DLB ممکن است تا ۲۰٪ از تمام تشخیص‌های زوال عقل را تشکیل دهد.

زوال عقل با اجسام لویی تقریباً بر زنان و مردان بطور یکسان تأثیر می‌گذارد. مانند انواع دیگر زوال عقل، DLB در سن ۶۵ سالگی به طور فزاینده‌ای رایج می‌شود. اگرچه ممکن است افراد جوان‌تر را نیز تحت تأثیر قرار دهد.
شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد چیزهایی که ممکن است در طول زندگی در معرض آن قرار بگیریم، خطر ابتلا به DLB را افزایش می‌دهد. آسیب دیدگی سر(یا صدمات مکرر) ممکن است خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را در مراحل بعدی زندگی افزایش دهد، اما مشخص نیست که آیا این موضوع در مورد DLB نیز صدق می‌کند یا خیر.

تقریباً همه افرادی که به DLB مبتلا می‌شوند دارای فرم «پراکنده» هستند، به این معنی که علت اصلی ناشناخته است. برخی از ژن‌ها ممکن است خطر ابتلا به DLB را افزایش دهند.

 

منبع

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای اطلاع از جدیدترین
مسابقه ها وارد
اینستاگرام چلچلی شوید