مطالعه‌ای که توسط دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی انجام شد، نشان داد که سالمندانی که به طور منظم یا حتی گاه به گاه بازی‌های ویدیویی انجام می‌دهند احساس بهتری دارند. تحقیقات انجام شده بر روی 140 نفر که حداقل 63 سال داشتند، نتایج جالبی را نشان داد که ممکن است افراد بخواهند از آنها برای مراقبت از خانواده خود استفاده کنند.

نتایج مطالعه

از افرادی که در این مطالعه شرکت کردند، قبل از انجام یک سری آزمایش‌ها، پرسیده شد که چند وقت یکبار بازی می‌کردند. تقریباً 61 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که گاهی اوقات و 35 درصد بیان کرده‌اند که حداقل یک بار در هفته بازی می‌کنند. نتایج این مطالعه بهزیستی بهتری در افراد بازیکن نسبت به افرادی که اصلاً بازی‌های ویدیویی نمی‌کنند، را نشان می‌دهد. کسانی که گفته بودند هرگز بازی نکرده‌اند، گرایش بیشتری به تجربه افسردگی دارند و احساسات منفی بیشتری را تجربه می‌کنند.

مقاله حاصل از این مطالعه، “پیری موفق از طریق بازی‌های دیجیتال: تفاوت‌های اجتماعی-عاطفی بین بزرگسالان بازیکن و غیر بازیکن” در مجله “رایانه ها در رفتار انسانی” منتشر شد. نویسندگان مقاله شامل دکتر آن مک لافلین، استادیار روانشناسی در ایالت NC، دکتر ماریبت گاندی از موسسه فناوری جورجیا و دکترای ایالتی NC ایالتی و دانشجویان‌شان لورا ویتلاک، آماندا تروجیلو و لاندون لاپورت بودند.

به گفته دکتر Jason Allaire، دانشیار روانشناسی در ایالت NC و نویسنده اصلی مقاله‌ای که یافته‌های این مطالعه را شرح می‌دهد، ” تحقیق منتشر شده در اینجا نشان می‌دهد که بین بازی و بهزیستی بهتر و عملکرد عاطفی ارتباط وجود دارد. ”

تحقیقات بیشتر در مورد سالمندان و بازی های ویدیویی

تحقیقات نشان می‌دهد که تعداد سالمندانی که بازی‌های آنلاین بازی می‌کنند، افزایش یافته است. به عنوان مثال، PopCap Games یک نظرسنجی از مشتریان انجام داد که نشان داد 76 درصد از بازیکنان زن هستند. هفتاد و یک درصد افراد بالای 40 سال سن دارند، در حالی که تقریبا نیمی از آنها (47 درصد) بالای 50 سال سن دارند. PopCap Games سازنده بازی محبوب Bejeweled برای افراد مسن است.

بر اساس تحقیقات، بازی‌های استراتژیک پیچیده برای سلامت روان فایده دارند. بازی‌هایی مانند Rise of Nations به بهبود حافظه و تقویت مهارت‌های شناختی کمک می‌کند. انجام این بازی‌ها می‌تواند مغز را برای حفظ تمرکز در مناطق دیگر آموزش دهد. نکته کلیدی بازی این است که باید پیشرفت کنید و به طور مداوم در حال یادگیری باشید. دکتر ازریل کورنل از جراحان مغز و ستون فقرات نیویورک در شهرستان وستچستر، می‌گوید که سیناپس‌های جدیدی بین نورون‌های مغز وقتی در حال یادگیری چیز جدیدی هستیم تشکیل می‌شود و این ارتباطات می‌تواند در موقعیت‌های دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته آن مک لافلین، نوع بازی انجام شده مهم است و بر مزایای شناختی ایجاد شده برای سالمندان تأثیر می‌گذارد. همه بازی‌ها مزایای یکسانی ندارند. حتی زمانی که مهارت‌های فرد در بازی بهبود می‌یابد، همیشه به فعالیت‌های بیرونی در جهان واقعی گسترش نمی‌یابند. مک لافلین می‌گوید بازی‌های ناآشنا بیشترین مزیت را دارند. او گفت: بازی‌های کاملاً جدید مسیرهای جدیدی را در مغز شما شکل می‌دهند. به نظر می‌رسد ترکیب ایده‌آل برای کسب بهترین نتیجه برای سالمندان بازی‌های جدید و چالش برانگیز به جای بازی‌های چالش برانگیز اما آشنا باشد.

برخی از بازی‌ها مزایای ذهنی خاصی را ایجاد می‌کنند، در حالی که برخی دیگر بر جنبه‌های فیزیکی یا عامل سرگرمی تمرکز می‌کنند. به عنوان مثال، یک نسخه اخیر، The Beatles: Rock Band حداقل تا حدی برای بچه‌ها و افراد مسن طراحی شده است و فعالیت بدنی را تشویق می‌کند. بازی‌های دیگر مانند Brain Age بیشتر بر روی بهبود حافظه و تقویت مهارت‌های تشخیص دیداری تمرکز دارند. توانایی متمرکز ماندن و فکر کردن سریع در بازی‌های سرعتی یا با محدودیت زمانی ضروری است، در حالی که تفکر انتقادی برای بسیاری از بازی‌های استراتژی ضروری است.

آنچه این تحقیق به مراقبان افراد سالمند و عزیزان آنها می‌گوید این است که بازی‌های ویدیویی ممکن است فواید زیادی برای افزایش سلامت هیجانی سالمندان داشته باشد. هنگامی که آنها بازی مورد علاقه خود را پیدا می‌کنند، پاداش بازی ممکن است فراتر از شکستن آخرین رکورد یا رقابت با دیگران باشد و به پیشرفت در سایر زمینه‌های زندگی فرد گسترش یابد.

 

منبع

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای اطلاع از جدیدترین
مسابقه ها وارد
اینستاگرام چلچلی شوید